III Jornada de prevenció i d’atenció a adolescents en risc

Adolescents amb trastorns de conducta: malalts o mal educats?

Auditori de Cosmocaixa Barcelona, 20 d’octubre de 2016

Objectius

Aquesta Jornada té com a objectiu principal no tant reflexionar sobre les causes multifactorials que poden provocar l’abandonament escolar prematur (AEP), sinó, i més concretament, reflexionar sobre la possible incidència dels trastorns de conducta en el fenomen de la desmotivació escolar i de l’AEP.

Diversos estudis consideren que el fracàs escolar és explicable des de diverses variables, com ara factors de qualitat dels plans educatius, recursos existents, formació dels seus professionals, factors d’extracció familiar i social. Tot i que aquests factors són rellevants, també cal tenir en compte estudis d’àmbit clínic (Nice, 2013; Matalí, 2016) que aporten que 1 de cada 5 nens tindran al llarg de la seva infantesa o adolescència algun trastorn de salut mental i que una gran majoria d’ells presentarà un trastorn de conducta, essent en l’actualitat el grup de trastorns mentals que més motius de consulta genera en els dispositius d’atenció especialitzada.

Tot ens fa pensar que la major part dels adolescents i joves que fracassen en els seus estudis no és a causa de coeficients intel·lectuals baixos. Els comportaments de risc i els trastorns de conducta descrits poden ser també un d’aquests factors multicausals.

En aquest sentit, aquesta Jornada pretén sensibilitzar els participants a aportar respostes, que han de ser transversals, per fer front a la desmotivació escolar i la disminució de l’AEP, i que hi han d’estar implicats no només l’Administració pública, l’escola i la família, sinó també els serveis de salut.

Metodologia

L’estil de les jornades que organitza Amalgama7 no és que els ponents de cada taula realitzin una exposició prèvia, sinó que s’estableixi un debat interdisciplinari des del primer minut de la taula, d’entrada, en la primera hora, exclusivament per part dels ponents i, posteriorment, amb la participació dels experts i dels assistents a la Jornada.

Programa

8.15 h: Recepció i lliurament de documentació

9 h: Taula inaugural

  • Antoni Llobet i Mercadé, secretari de Polítiques Educatives, Departament d’Ensenyament, Generalitat de Catalunya.
  • María Jesús Larios Paterna, adjunta al Síndic de Greuges per a la defensa de los drets dels nens i delsadolescents.
  • Ricard Calvo i Pla, director general de la DGAIA, Departament de Treball, Afers Socials i Famílies, Generalitat de Catalunya.
  • Joan Colom i Farran, subdirector general de Drogodependències, Departament de Salut, Generalitat de Catalunya.
  • Jordi Labòria i Martorell, president de la Fundació Privada Portal, de suport a nois i noies amb patologia dual i a les seves famílies.
    Presenta: Montserrat Magrané i Delfin, directora general d’Amalgama7, Atenció terapèutica i educativa per a adolescents, joves i les seves famílies.

10 h: Ponències inicials:
Trastorns de conducta en adolescents: dos estudis avaluatius.

Salut mental i escola: de la detecció precoç a l’atenció assistencial integrada

  • Cristina Molina i Parrilla, directora del Pla de Salut Mental i Addiccions, Departament de Salut, Generalitat de Catalunya.

Alumnes adolescents i joves amb comportaments de risc, trastorns de conducta o patologia dual: cap a un diagnòstic diferencial

  • Jordi Royo i Isach, director clínic d’Amalgama7, cofundador i tresorer de la Junta de Govern de la Societat Espanyola per a l’Estudi de la Violència Filioparental (Sevifip).

Presenta i modera: Joan Bas Moduit, psicòleg clínic, coordinador del Servei “Vincles” de Càritas Diocesana de Barcelona.

11.30 h: Pausa

12 h: Taula rodona 1:
Quines són les respostes per als adolescents que presenten trastorns de conducta a l’escola?

  • Gemma Alsina i Masmitjà, assessora tècnica de la Subdirecció general d’Ordenació Curricular i Atenció a la Diversitat, Departament d’Ensenyament, Generalitat de Catalunya.
  • Oriol Blancher i Pach, president de l¡Agrupació Escolar Catalana (AEC), director de l’Escola IPSI.
  • Josep Gallifa i Roca, degà de la Facultat de Psicologia, Ciències de l’Educació i l’Esport Blanquerna-URL.
  • Jaume Funes i Artiaga, psicòleg i pedagog, membre  de la Junta Rectora de l’Associació de Mestres Rosa Sensat.
  • José Ramon Ubieto Pardo, psicoterapeuta, Serveis Socials Bàsics, Ajuntament de Barcelona.
  • Samuel Rodríguez Muñoz, psicopedagog, Unitat Mèdico-Educativa (UME) Institució Balmes, Sant Boi de Llobregat.
  • Pilar Justo Manzanas, Unitat d’Escolarització Compartida (UEC) Escola Colomer, Barcelona.
  • Begonya Gasch i Yagüe, directora de la Fundació El Llindar, Escola de Segona Oportunitat-Alternança entre Formació i Treball.
    Presenta i modera: Marc Guilló i Vilà, cap d’Estudis d’Amalgama7.

14 h: Dinar (organitzat dins del propi recinte de Cosmocaixa)

15 h: Taula rodona 2:
Els dispositius assistencials de crisi per a adolescents en crisi.

  • Montserrat Dolz Abadia, cap del Servei de Psiquiatria Infantil i Juvenil, Hospital de Sant Joan de Déu de Barcelona; tresorera de la Junta directiva de la Societat Catalana de Psiquiatria Infanto-juvenil.
  • Àurea Autet Puig, cap del Servei de Psiquiatria Infantil i Juvenil, Fundació Althaia, Xarxa Assistencial de Manresa; vocal de la Junta directiva de la Societat Catalana de Psiquiatria Infanto-juvenil.
  • Amaia Hervás Zúñiga, coordinadora del Servei de Salut Mental Infantil i Juvenil, Hospital Universitari Mútua de Terrassa.
  • Rosa Díaz Hurtado, psicòloga del Servei de Psiquiatria i Psicologia Infanto-juvenil, Hospital Clínic de Barcelona.
  • Ricardo Migliorelli, psiquiatra del Servei de Psiquiatria Infantil i Juvenil de la Corporació Sanitària Parc Taulí de Sabadell.
  • Antoni Calvo López, director del Programa de Protecció Social, Col·legi Oficial de Metges de Barcelona, director de la Fundació Galatea.
  • Josep M. Fàbregas Pedrell, director de Clíniques d’Investigació i Tractament d’Addiccions (CITA).
    Presenta i modera: Maria Claustre Jané i Ballabriga, directora del Màster en psicopatologia clínica infanto-juvenil, Universitat Autònoma de Barcelona (UAB).

16.30 h: Pausa

17 h: Taula rodona 3:
Respostes assistencials de caràcter biopsicosocial: diagnòstic, criteris d’ingrés, tractament, alta i seguiment.

  • Montserrat Magrané Delfin, directora general d’Amalgama7, Barcelona.
  • Montse Sánchez Povedano, directora general de l’Institut de Trastorns Alimentaris (ITA), Barcelona.
  • Eduardo Atarés Pinilla, director de Campus Unidos, Programa Recurra-GINSO, Madrid.
    Presenta i modera: Ramon Martí i Montraveta, cap del Servei de Psiquiatria d’Amalgama7.

18.30 h: Taula rodona 4:
Alumnes-pacients expulsats del sistema: casos d’èxit.

  • Testimonis d’expacientes.
  • Testimonios de pares, mares i germans d’expacientes
  • Judit Carreras i Tort, coordinadora de presidència de la Fundació Portal.
  • Mercedes Galán Barrios, directora de la Fundació Institut de Trastorns Alimentaris (FITA).
    Presenta i modera: Anna Velilla Calvo, directora de centres residencials i d’atenció a les famílies d’Amalgama7.

19.30 h: Cloenda de la jornada.

FILA D’EXPERTS CONVIDATS

Administracions

Generalitat de Catalunya

  • Delegació del Govern a la Catalunya Central
    • Laura Vilagrà Pons, delegada del Govern a la Catalunya Central.
  • Departament d’Ensenyament
    • Gemma Garcia Calatayud, inspectora d’Educació
    • Àngels Rodríguez Gutiérrez, inspectora d’Educació
    • Anna Rosanas, tècnica del Servei d’Ordenació Curricular d’ESO i Batxillerat
    • Enric Castella Castella, cap de Servei d’Ordenació Curricular de l’Educació d’Adults
    • Laia Pérez, directora UEC de Viladecans
  • Departament de Treball, Afers Socials i Famílies
    • Xavier Soley i Manuel, director centre residencial gent gran Santa Coloma.
    • Agnès Russiñol i Amat, directora del ICAA.
    • Anna Llobet, jurista.
    • Ana Avellaneda Millan, responsable de l’Àrea de Centres.
    • Núria Ardèvol Aragonès, cap de Secció d’Infància i Adolescència de l’Àrea Metropolitana.
    • Begoña Pujana Fernández, cap de Secció d’Atenció a Menors de Barcelona ciutat.
    • Miguel José Martos Tovar, cap del Servei de Comarques de Barcelona.
    • Teresa Securun Fuster, metge.
    • Sara Elisabet Torregrosa Lienas, treballadora social.
  • Departament de Justícia
    • Esther López López, jurista de la Fiscalia de Menors.
    • Ana Hernández Sala, coordinadora d’Equip de Medi Obert.
    • Teresa Clavaguera Viñals, cap de Secció de Gestió de Centres Educatius.
  • Departament d’Interior
    • Albert Oliva Mateu, inspector Àrea Proximitat i Seguretat Ciutadana
    • Ana Hernández Sala, coordinadora d’Equip de Medi Obert.
    • Teresa Clavaguera Viñals, cap de Secció de Gestió de Centres Educatius
  • Síndic de Greuges
    • Bernat Albaiges, assessor, Àrea d’Infància i d’Educació.
    • Eva Querol, assessora,Àrea d’Infància i d’Educació.
    • Monica Arbelaez, assessora,Àrea d’Infància i d’Educació.
    • Judit Sartorio Albalat, assessora.

Administració de l’Estat

  • Diputació de Tarragona
    • Montserrat Carreras Garcia, diputada delegada dels Centres Educatius d’Ensenyaments Especials

Govern d’Andorra

  • Ministerio de Asuntos Sociales, Justicia e Interior
    • Aurembiaix Semis Foixench, cap de l’Àrea de Suport als Joves Tutelats i Extutelats
    • Iolanda Sola Ciutat, directora Centre d’Acolliment d’Infants d’Andorra, La Gavernera

Ajuntaments

  • Jordi Samsó Huertas, gerent Gerència de Seguretat i Prevenció, Ajuntament de Barcelona.
  • Josep Pera Colomé, gerent Consorci de Serveis Socials de Barcelona.
  • Joan Roma i Cunill, alcalde, Ajuntament de Borredà.
  • Xavier Soley Manuel, regidor, Ajuntament de Sant Adrià de Besòs.

 

Centres de salut

  • Gustavo Faus Boronat, director assisstencial, ITA.
  • Daniele Cipriano, responsable Programa Assistencial, ITA Clínic.
  • Albert Montaner Galo, responsable dels CSMIJ de Montcada i Sant Andreu, FETB.

Universitats

  • Almudena González García, profesora Dret i coordinadora clínica jurídica Protecció a la Infància i l’Adolescència.
  • Daniel Ortega Ortigoza, professor associat, Universitat Autònoma de Barcelona.
  • Josep Gustems Carnicer, professor titular i director de departament, Universitat de Barcelona.
  • Alfredo Abadias Selma, professor, UNED.

Centres i agrupacions docents

  • Lluís Font Espinós, president, Consell Escolar de Catalunya.
  • Jesús Moral Castrillo, secretari, Consell Escolar de Catalunya.
  • Neus Agut Horna, assessora, Consell Escolar de Catalunya.
  • Anna Carbonell Sayos, directora, Centre de Formació Colomer.
  • Jesús Canelo Calle, director, Centre de Formació Colomer.
  • Laia Berlanga Raya, directora, Escola Especial Mare de Déu de Montserrat.
  • Assumpta Aranda Rodoreda, psicòloga, Escola Especial Mare de Déu de Montserrat.
  • Jordi Carmona Espinosa, director, Escola Garbí-Pere Vergés.
  • Núria Vendrell Cadena, cap del Servei d’orientació educativa, Escola IPSI.
  • Aleix Llop Altés, coordinador d’ESO, Escola Sadako.
  • Xavier Güell Cardona, director, Esc0la Xarxa.
  • Ricard Dastis Vila, coordinador de Formació Humana i Social d’Estudis Professionals, Jesuïtes de Sarrià.
  • Dolors Orta Cimas, metge de salut escolar, Liceu Francès de Barcelona.

Col·legis professionals

  • David Rodríguez Abellán, membre de la Comissió d’Infància, Col·legi Oficial de Treball Social de Catalunya.

Entitats del Tercer Sector Social

  • Marta Sánchez Bret, Clúster Manager, Clúster de Salut Mental de Catalunya.
  • Marta García Mejías, psicòloga, Cruz Roja, Servei Tècnic Punt de Trobada Familiar (Sant Cugat).
  • Isabel Rubio Badia, presidenta, Fundació Adana.
  • Neus Calleja Fernández, directora Fundació Ajuda i Esperança – Telèfon de l’Esperança.
  • Cristina Gómez Prada, directora de Formació, Fundació El Llindar.
  • Miriam Pérez Jiménez, coordinadora pedagògica, Fundació El Llindar.
  • Albert Montaner, Fundació Eulàlia Torras de Beà.
  • Ramon Garriga Saperas, patró, Fundació FC Barcelona.
  • Cristina Gutiérrez Lestón, directora, Fundació La Granja.
  • María José Brito Unzueta, cap de Departament d’Orientació, Fundació Jesuïtes Educació.
  • Ricard Rodríguez Abellan, director, Fundació MAIN.
  • Jordi Boza de la Rosa, sotsdirector, Fundació MAIN.
  • Anna Taberner, psiquiatra i psicoterapeuta, Fundació Torres de Beà.

ASSISTENTS A LA III JORNADA

  • Administracions
    • Generalitat de Catalunya: Departaments d’Ensenyament; Salut; Treball, Afers Socials i Famílies; Justícia; Interior…
    • Govern d’Andorra: Ministeris d’Afers Socials, Justícia i Interior; Salut…
    • Síndic de Greuges
    • Diputació de Tarragona
    • Consorci de Serveis Socials de Barcelona
    • Ajuntaments de Barcelona, Borredà, Castelldefels, Cerdanyola del Vallès, Corbera de Llobregat, Girona, Gironella, l’Hospitalet de Llobregat, Sant Adrià de Besòs, Sant Pere de Ribes, Santa Coloma de Gramenet, Tarragona, Vilada, Vilanova i la Geltrú…
    • Policia Local, Mossos d’Esquadra
  • Escoles i universitats
    • Agrupació Escolar Catalana (AEC), Associació de Mestres Rosa Sensat; diversos IES de Barcelona i comarques (IES Manuel Blancafort, Mediterrània…); escoles Betània-Patmos, Centre de Formació Colomer, Col·legi Jesús Maria, Centre d’Esplai Druida, Escola especial Mare de Déu de Montserrat, Granés, Institució Balmes, IPSE, IPSI, Jesuïtes (Bellvitge, Casp, Sarrià), Lexia, Liceu Francès de Barcelona, Pere Vergés; Escoles Pies (Balmes, Nostra Senyora i Terrassa); Oak House, Sadako, Salesians Calassanç i Sarrià; Santa Anna, Sant Martí, Stucom, Tecnos, Voramar…
    • Universitats de Barcelona, Autònoma de Barcelona, Blanquerna-Ramon Llull, Internacional de Catalunya, Rovira i Virgili, UNED…
  • Centres assistencials i hospitals
    • Diversos CSMIJ de Barcelona i comarques (Les Corts, Sarrià-Sant Gervasi, Montcada i Sant Andreu…); hospitals (Sant Joan de Déu, Clínic i Parc Sanitari Pere Virgili de Barcelona; Althaia Xarxa Assistencial de Manresa, Benito Menni CASM de Sant Boi de Llobregat, Corporació Sanitària Parc Taulí de Sabadell, Germans Trias i Pujol de Badalona, Mútua de Terrassa, Nostra Senyora de Meritxell d’Andorra; hospitals de Dia d’Adolescents (Granollers, Nou Barris, Sarrià-Sant Gervasi); CITA, Creu Roja…
  • Centres assistencials especialitzats
    • Programa Recurra-GINSO (Madrid), Amalgama7 (Barcelona), ITA (Barcelona)
  • Entitats del Tercer Sector social
    • Taula d’entitats del Tercer Sector Social de Catalunya, Càritas Diocesana de Barcelona, Fundació El Llindar, Intress, Asociación Raíces, Associació contra l’anorèxia i la bulímia (ACAB), Associació Catalana de Familiars i malalts d’Esquizofrènia (ACFAMES), Associació d’intervenció en drogodependències Egara (Aide), Asociación Experientia, Associació de Cardiopaties Cognitives, Casa de la Alegría, Cooperativa EDUVIC, Coordinadora d’Entitats del Poble Sec, CC Convent de Sant Agustí, Drecera, Fundació Acció Social Infància (FASI), Fundació Ajuda i Esperança, Fundació ARSIS, Fundació Cruïlla, Fundació Eulàlia Torras de Beà, Fundació Galatea, Fundació IPSS, Fundació Ires, Fundació MAIN, Fundació Mercè Fontanilles, Fundació Obicex, Fundació Pedagògica el Brot, Fundació Pere Tarrés, Fundació Privada Obra Tutelar Agrària, Fundació Projecte i Vida, Fundació Salut i Comunitat, Fundació Vidal i Barraquer, Fundación Infantil por la Protección Familiar, Jesuïtes Educació, FLG Associació de Famílies LGTBI, Plataforma TDAH, Sport2live, Suara Cooperativa; FITA, GINSO…
  • Col·legis professionals
    • Metges, periodistes, treballadors i educadors socials, advocats…
  • Col·laboradors
    • Obra Social La Caixa, Fundació FC Barcelona, Nestlé Health Science, Clúster de Salut Mental de Catalunya, Càritas Diocesana de Barcelona, Col·legi Oficial de Metges de Barcelona, Col·legi de Periodistes de Catalunya, Col·legi d’Educadores i Educadors Socials de Catalunya, Il·lustre Col·legi de l’Advocacia de Barcelona…
Abrir chat